Zeszyty poezji

To content | To menu | To search

Tag - poezja

Entries feed - Comments feed

Sonety Mickiewicza

Adam Mickiewicz jest autorem licznych utworów będących skarbem literatury polskiej, niewątpliwie jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów. Powieści, ballady, dramaty i sonety Mickiewicza to dzieła, które przyniosły sławę poecie na ojczystej ziemi i za granicą, szczególnie na zachodzie. Znany jest wszystkim Polakom z dzieła „Pan Tadeusz” będącego epopeją narodową.

Prócz znanej poezji, ballad, dramatów na szczególną uwagę zasługują sonety Mickiewicza pobudzające wyobraźnię czytelnika. Twórca Sonetów Krymskich rozpościera wizje orientalnej kultury i przyrody wschodu. Poruszające i pełne emocji opisy zachwycają odbiorcę i zachęcają do własnych refleksji. Burzliwe życie poety oraz ciągła walka o Polskę czynią go nie tylko wspaniałym pisarzem lecz również wzorem naśladowania.

Poezja i proza

Poezja i proza, te dwa rodzaje literackie nieodłącznie się uzupełniają. Proza jest oczywiście bardziej popularna. Obejmuje bardzo wiele gatunków, dzięki czemu może trafić do bardzo szerokiego grona odbiorców. Co innego za to poezja: najczęściej nierozumiana, omijana szerokim łukiem, odbierana jako trudna i nudna i nieodłącznie kojarząca się ze szkolną interpretacją wiersza.

Ale są i pasjonaci poezji. Młode roczniki, dla których poezja to prawdziwa pasja. Czytają, piszą, publikują w Internecie, dyskutują z innymi autorami. Co takiego ma w sobie poezja, że potrafi przyciągnąć nawet to najmłodsze pokolenie? Niewątpliwie pozwala opisać stan swojej duszy, swoje uczucia, refleksje, myśli. Jest przecież formą do tego stworzoną. W poezji najbardziej przyciąga to, że istnieje nieograniczona wręcz ilość środków, którymi można to wszystko wyrazić. I nawet nieistotne będzie to, czy ta poezja duszy będzie zrozumiała dla innych, ale to, jaką satysfakcję przyniesie wyrażenie w niej siebie. Bowiem poezja to swoista mowa duszy.

Poezja w Internecie

poezja.jpgOstatnimi czasy świetnym medium dla poezji jest Internet. W sieci powstaje mnóstwo grup skupiających ludzi, dla których poezja jest bardzo ważna. Leży ona w obszarze ich zainteresowań, sami piszą, lubią ją interpretować i rozmawiać o niej.

Innym takim medium będą z pewnością kluby dyskusyjne, czy może raczej koła poetyckie, funkcjonujące przy szkołach i domach kultury. Istnieją gdzieś tam sobie po cichu, mało popularne, bo i sama poezja jest dzisiaj mało popularna. Dzieje się tak poprzez to, że kultura narodu obniża się. Telewizja i komputer zastępują książki. Najmłodsi rzadko sięgają po książki. Poezję poznaje się w szkole omawiając utwory poetyckie z konieczności.

I dlatego chyba właśnie szansa pozostaje paradoksalnie w Internecie. Zainteresowanie siecią może się przenieść na zainteresowanie literaturą i poezją. Bo chyba jeśli w kimś jest pasja poezji to ma ona szansę się rozwinąć. Szkoła ma ważna funkcję: zainteresować, zachęcić do własnych poszukiwań. Poezja może pełnić rolę terapeutyczną, z czego nie wielu ludzi zdaje sobie sprawę.